„U domácího násilí je nutné pracovat i s násilným partnerem,“ říká Michaela Kršíková v rozhovoru pro HateFree Culture

Jak nynější situace ovlivnila domácí násilí? "Ohrožené osoby se dostaly pod větší kontrolu. Nyní je mnohem těžší vyjít ven a vyhledat poradenskou službu nebo zavolat..." říká kolegyně Míša Kršíková, vedoucí Intervenčního centra Brno.

V době vyhlášeného nouzového stavu v České republice, který trvá od 12. března 2020, jsme se i my ve SPONDEA museli přizpůsobit situaci a udělat řadu změn tak, abychom mohli nadále poskytovat pomoc našim klientům a zároveň neohrozili je ani sebe.

Kolegyně Michaela Kršíková, vedoucí Intervenčního centra Brno, poskytla rozhovor pro HateFree Culture. Hovoří o změnách v organizaci SPONDEA a také o tom, jak ovlivnil nouzový stav výskyt domácího násilí. V závěru rozhovoru oslovuje nás všechny s tím, jak bychom k domácímu násilí měli přistupovat, jak nepodléhat předsudkům a jak pomoci sobě či lidem v okolí, pokud je někdo domácím násilím ohrožen.

Pár důležitých vět, které v rozhovoru zazněly

"...rodiny spolu začaly v domácnostech trávit vlastně nucených 24 hodin, sedm dní v týdnu. Což je situace, která může vyvolávat třenice i v rodinách, kde obvykle komunikace funguje... Co se pak tedy může dít tam, kde se násilí objevovalo?"

„Je zde jistá pravděpodobnost, že po uvolnění vládních opatření začnou lidé více vyhledávat poradenské služby a zdroje pomoci. Může se stát, že půjde o opožděnou „vlnu“, protože lidé mohou pořád dlouhodobě řešit problémy spojené se ztrátou práce nebo bydlení a na další problémy přijde řada teprve později,“

"Timeoutová technika je způsob, jak zabránit přehnané nebo neadekvátní reakci, jako je například násilí... Dobré je se předem s partnerem nebo partnerkou domluvit, že ve vyhrocené situaci si řeknou o time-out, z dané situace na určitý čas odejdou. Třeba jen v řádech minut, než se zklidní a dostanou se každý sám mimo spouštěč vzteku. Důležité je být si vědom, že tím nelze považovat problém za vyřešený, ale je potřeba se k němu vrátit a dále na něm pracovat, komunikovat ho."

"...násilí v rodinách je potřeba řešit komplexně, se všemi členy společné domácnosti. Pracovat s ohroženou osobou je tedy stejně důležité jako s osobou násilnou. A to zejména v případech, kdy jsou v domácnosti děti."

Celý článek k přečtení naleznete zde. 

 

Vloženo Od   Kategorie: Novinky

Komentáře

*
Timebat dixere habentia calidis? Pinus passim origine sed dixere cingebant. Otia partim haec nix deus liberioris. Surgere ambitae.